Adres: ul. Piłsudskiego 34, 34-520 Poronin
tel: 18 207 41 86
szkolaporonin@poronin.pl

"Słowem malowane", czyli wyjątkowa promocja książki ks. dr. Sławomira Filipka pt. "Malarstwo Fryderyka Pautscha" odbyła się tradycyjnie w gościnnych progach Muzeum Historyczno-Regionalnego Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Poroninie.

Autor o swoim dziele mówi tak:" Jest to owoc moich kilkuletnich badań naukowych nad biografią i malarstwem Fryderyka Pautscha, artysty działającego w pierwszej połowie XX wieku, który potrafił zarówno czerpać inspiracje z licznych nowoczesnych prądów artystycznych, jak i zachować własny niepowtarzalny styl. Obszerny katalog zawierający reprodukcje kilkuset dzieł pozwala wejść w świat charakterystycznych dla niego bujnych form, intensywnych barw i kontrastów... "

W spotkaniu autorskim wzięli udział ważni goście : przedstawiciele Gminy Poronin - z Panem Wicewójtem Maciejem Dziubasem oraz Panią Reginą Korczak - Watychą na czele, członkowie Poronińskiego Stowarzyszenia "Na Grapie", Siostry Michalitki, nauczyciele, rodzice, sympatycy twórczości ks. Filipka. Z ogromnym wzruszeniem wsłuchiwaliśmy się w rozmowę autora z Panią Marią Śliwińską - emerytowaną nauczycielką języka polskiego. To bardzo piękny moment, gdy można zatrzymać czas i zobaczyć osoby, które całkiem niedawno były w naszej społeczności szkolnej. Wydarzenie prowadziły: Pani Zofia Chowaniec oraz Pani Katarzyna Budyn - pomysłodawczynie i organizatorki tego fascynującego spotkania. Serdeczne ukłony i gratulacje! Dziękujemy Pani Annie Skupień i Pani Ewelinie Majerczyk za wykonanie kolędy huculskiej jako piosenki - niespodzianki oraz uczennicom klasy VIII za zaangażowanie i pomoc podczas uroczystości.

Niezwykła moc inspiracji, żywa lekcja o nurcie folklorystyczno-ekspresjonistycznym, mnóstwo ciekawostek. Kto nie był – niech żałuje!!!