11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. W tym roku świętujemy 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody 11 listopada w Gminie Poronin połączone są z pamięcią o tych, którzy walczyli o wolność i pielęgnowali tradycje niepodległościowe. Rok 2024 bowiem ogłoszony został w Gminie Poronin Rokiem Braci Kupców. Jak powiedziała Pani Wójt Anita Żegleń: „Pochodzący z Poronina bracia Kupiec: Jan, Józef, Władysław, Karol, Bolesław, Antoni za niezłomną postawę wobec antypolskiej polityki okupanta niemieckiego, za sprzeciw wobec wszystkich działań niemieckich, za niezmienność swych poglądów, byli gotowi poświęcić swe życie”.
8 listopada w Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Poroninie odbyła się wyjątkowa Wieczornica Patriotyczna zatytułowana „Przytul Polskę”. Spotkanie rozpoczęło się od przejścia potomków rodziny Kupców i ofiarowania kawałka drewna jednemu z uczniów, który w symbolicznych gestach „wyrzeźbił” figurkę „Matki Boskiej zza drutów”, przekazaną na koniec Wieczornicy na ręce księdza Jakuba Wiśniewskiego. Kopia oryginalnej figurki, którą Bolesław Kupiec wyrzeźbił w niemieckim obozie Auschwitz, jest wyrazem jego ucieczki od tamtejszej strasznej rzeczywistości, a także oznaką zwycięstwa przez miłość.
Wśród nastroju radości ze wspólnego świętowania, ale także czasu refleksji i zadumy nad tym co było, jest i będzie zgromadzeni na szkolnej auli obejrzeli przygotowane przedstawienie. Przeniosło ono widzów w świat sielskiej rzeczywistości, pachnącej sianem i świeżo upieczonym chlebem – do pracy w polu, czy wiejskiej chacie. Goście zobaczyli również spotkanie polskich patriotów w eleganckim salonie, a nawet wizytę Chopina. Uczestnicy Wieczornicy mieli również okazję do obejrzenia krótkich scenek, które ukazały jak beztroskie i dostatnie życie może zostać przerwane wezwaniem ukochanego do wojska… Widowisko zakończono wspólnym wykonaniem utworu, który dał jasny przekaz – Przytul Polskę do serca.
Wśród artystów występujących na scenie znaleźli się również recytatorzy i wykonawcy utworów patriotycznych, a także nasza absolwentka Wiktoria Dorula. Siła głosów i dojrzałość interpretacji w połączeniu z listopadową, niepodległościową aurą unoszącą się nad aulą, dały niesamowity efekt.
Wszystkie występy przeplatane były tanecznymi wystąpieniami uczniów z poszczególnych grup wiekowych. Szczególne znaczenie miały: walc oraz taniec „orzeł biały”. Wniosły one na scenę ducha optymizmu, pojednania i wiary w dobrą przyszłość.
Dzięki patriotycznej poezji, wyjątkowej dekoracji i muzyce, uczestnicy Wieczornicy zagłębili się w przekazywaną prawdę – wolność jest wielkim skarbem i darem, ale również ogromną odpowiedzialnością, dlatego warto Polskę i ludzi wokół nas przytulić do serca.
Bardzo cieszy nas fakt, że w naszej szkole spotkali się przedstawiciele władz, emerytowani nauczyciele, sympatycy naszej szkoły z różnych pokoleń, absolwenci, rodzice, dzieci, dziadkowie i goście, którzy swoim uczestnictwem wyznali – kochamy swoją Ojczyznę. Swą obecnością zaszczycili nas: Wicewójt Gminy Poronin - Pan Maciej Dziubas, Pani Władysława Tragarz oraz Pani Zofia Chowaniec - emerytowane Panie Dyrektor naszej szkoły, dyrektor CUW - Beata Chałupka, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej - Pani Katarzyna Krzyściak, wizytator - Pani Jadwiga Wolska, siostry Michalitki, księża z naszej parafii - ks. proboszcz Dariusz Guziak, ks. Marcin Sędzik, ks. Jakub Wiśniewski.
Dziękujemy Pani Dyrektor Katarzynie Budyn oraz Panu Jackowi Kuciowi za prowadzenie spotkania i opatrzenie występów historycznym komentarzem.
Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali niesamowite występy, dekoracje oraz tym, którzy czuwali nad organizacją całego wydarzenia – uczniom i nauczycielom – Pani Renacie Tragarz, Pani Jowicie Trzebuni, Pani Alicji Szyszce, Pani Beacie Szaflarskiej, Pani Elżbiecie Styrczuli, Pani Jadwidze Trebuni, Pani Sabinie Jakubiec-Szarek, Pani Magdalenie Kuchcie, Pani Agnieszce Różak, Panu Rafałowi Łukaszczykowi.
Dziękujemy rodzicom, którzy przygotowali poczęstunek dla zgromadzonych gości.
Dziękujemy za obecność rodzinie jednego z braci Kupców – Józefa: Pani Renacie Lańdzie (wnuczce), Pani Ewelinie Lańdzie i Pani Katarzynie Polak (prawnuczkom), Ignacemu Lańdzie i Tymoteuszowi Kosińskiemu (praprawnukom).
Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za to, że mogliśmy przeżyć wspólnie ten czas wyjątkowych, patriotycznych uniesień.
Zdjęcia wykonane sprzętem zakupionym w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości