W Dniu Patrona uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w kolejnej odsłonie gry terenowej, która wpisała się w obchody Roku Braci Kupców.
Zadaniem uczestników wyzwania było odnalezienie „agentów” i wykonanie poleceń. W tym roku oprócz przypomnienia sobie ważnych dat, wydarzeń i postaci historycznych związanych z Legionami Polskimi, uczniowie mieli okazję zapoznać się z wyjątkową historią Braci Kupców – jednym z zadań było odnalezienie ich grobu oraz zapalenie świecy – symbolu pamięci o zmarłych. Bracia Kupcowie – było ich sześciu – za działalność konspiracyjną w ruchu oporu zostali aresztowani przez gestapo i osadzeni w niemieckim obozie Auschwitz. Niedaleko tego miejsca znajduje się niezwykle cenna pamiątka wspomnianej rodziny - niepozorna, wystrugana w drewnie figurka Matki Bożej Niepokalanej. Jest ona dziełem rąk Bolesława Kupca – więźnia nr 792, dlatego nazwano ją „Matką Bożą Oświęcimską” lub „Matką Bożą zza drutów”. Oprócz zdarzeń z życia Braci Kupców, podczas gry terenowej, uczniowie odkryli historię drewnianej figurki i… jej specjalnej misji – przekazania tajnej informacji.
Nie obyło się również bez wojskowej musztry i sprawdzenia wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy gry wykazali się swoimi umiejętnościami twórczymi, tworząc rysunek orła legionowego na boisku szkolnym i modlitwę za naszą Ojczyznę.
Bardzo emocjonującym wyzwaniem okazało się rozegranie partii szachów z naszym szkolnym mistrzem – Kamilem Stasikiem!
Niezależnie od czasu wykonywania zadań i kolejności dotarcia do „mety”, uczniowie dobrze się bawili i otrzymali niesamowitą lekcję historii, którą, dzięki połączeniu zabawy i nauki, zapamiętają na długo.
Cieszymy się, że w tegorocznej grze terenowej towarzyszyli nam również uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół z Gminy Poronin – ZSP w Murzasichlu, ZSP w Zębie, SP w Suchem oraz SP w Nowem Bystrem. Mamy nadzieję, że zorganizowane zadania również Wam dostarczyły wielu emocji i nowej wiedzy historycznej!
Zdjęcia wykonane sprzętem zakupionym w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości