Adres: ul. Piłsudskiego 34, 34-520 Poronin
tel: 18 207 41 86
szkolaporonin@poronin.pl

Błękit nieba czy szarość betonu? 
EKOPOEZJI na Festiwalu Nauki im. prof. Franciszka Łukaszczyka - mówimy "TAK" !

6 grudnia 2023 r. Szkoła "świątecznieje"... oczywiście za sprawą św. Mikołaja, który przybywa do grzecznych dzieci, rozdaje prezenty i wprowadza magiczną atmosferę.

Ten klimat jest niesamowity...  

Korzystając z uroków tej wyjątkowej aury - świętujemy, ale też i działamy, rozmawiamy, inspirujemy się ekologią oraz problemami bliskimi naszemu środowisku, ukochanej planecie!  
W klasie VI a oraz VII a Panie polonistki zrealizowały w ten mikołajkowy dzień kilka ekologicznych, bardzo ważnych tematów w ramach Dnia z Językiem Polskim. Było o Wielkiej Pacyficznej Wyspie Śmieci, analizowaliśmy wiersz Julii Hartwig pt. "Komunikat", w którym osoba mówiąca wyraża ogromny smutek, ponieważ w miejscu drzew powstaje wieżowiec. Dyskutowaliśmy o umiejętnościach i poważnych problemach delfinów, przypomnieliśmy sobie środki poetyckie, a także zorganizowaliśmy "szkolną sondę". Nasze spotkania mają charakter cyklu. Jednym z zadań było napisanie krótkiego listu do człowieka w imieniu wybranego zwierzaka. Popłynęły wzruszające skargi zwierząt leśnych i mieszkańców oceanów - prezentujemy kilka z nich.

Ciekawe, czy kiedyś zobaczymy na bilboardach napis:  "Uwaga! Zły człowiek" . Miały być listy do św. Mikołaja - powstały listy do Człowieka   Oby ta lekcja została w pamięci naszych uczniów...