Adres: ul. Piłsudskiego 34, 34-520 Poronin
tel: 18 207 41 86
szkolaporonin@poronin.pl

Czwartkowy poranek 30 listopada 2023 r. rozpoczął się dla uczniów klas I-III bardzo interesująco. W ramach ministerialnego projektu „Akademia Pszczoły Bohatera” zaprosiliśmy w nasze progi pszczelarzy, którzy z pasją i zaangażowaniem wprowadzili nas w tajniki życia pszczół i produkcji miodu.

 Pan Krzysztof (pasieka Miodu z Wierchu - Maruszyna) i Pan Tomasz (Pasieka na Zadniej - Małe Ciche) z Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy przedstawili nam całą otoczkę fascynującego świata tych małych, pracowitych owadów. Zwiedziliśmy ul od środka, poznaliśmy skład pszczelej rodziny, mogliśmy przymierzyć strój pszczelarza i wypróbować narzędzia, jakich używa się do pracy w tym zawodzie, a także praktycznie przetestować miodarkę i podkurzacz, a nawet samodzielnie złożyć ramki.

Tematyka prelekcji obejmowała pory roku w pasiece, prace związane z danym okresem, omówiono różnorodne produkty pozyskiwane dzięki pszczołom, takie jak miód, pyłek pszczeli, pierzga, propolis, czy wosk pszczeli. Dzieci miały również okazję dowiedzieć się, jakie choroby mogą dotykać pszczół.

Nie obyło się bez degustacji pysznego miodku - i nie tylko, bo po powrocie do sal czekał na nas pyszny sok i chipsy jabłkowe.

Utwierdziliśmy się w przekonaniu, jak istotne jest znaczenie pszczół w przyrodzie.

Panom Pszczelarzom, ale i nam wszystkim życzymy, „Ażeby pszczoły były zdrowe i miód lał się strumieniami”!