Adres: ul. Piłsudskiego 34, 34-520 Poronin
tel: 18 207 41 86
szkolaporonin@poronin.pl

Nasza szkoła włączyła się do akcji Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku z okazji 182. urodzin Elizy Orzeszkowej cała Polska czytała „Nad Niemnem”. Celem spotkania była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości i patriotyzmu!
11 września 2023 r. o godz. 9.00 miała miejsce inauguracja spotkania, po której cała społeczność szkolna wyszła na boisko, by utworzyć napis tytułu powieści i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Nie zabrakło pokazu pozytywistycznej mody pt. "W duchu epoki". Wybór najciekawszej kreacji rodem z Nad Niemnem był bardzo trudny. Komisja, na czele z Panią Dyrektor Katarzyną Budyn, wyłoniła najlepszych i nagrodziła ich voucherami "Dzień bez pytania". Gratulujemy klasie VI a, która poczuła ducha epoki i otrzymała voucher  na "zwolnienie ze sprawdzianu" za barwne kreacje całej grupy.

Nasi uczniowie mieli również okazję spotkać się z samą Elizą Orzeszkową, w którą wcieliła się Pani Alicja Szyszka, a także poznać rodzinę Bohatyrowiczów, Korczyńskich, dzięki zaprezentowanym fragmentom lektury. Podczas akcji można było zrobić sobie zdjęcie w Fotobudce, zerknąć do muzeum historyczno-regionalnego, w którym Pan Jacek Kuć opowiadał o powstaniu styczniowym oraz o motywie mogiły Jana i Cecylii, a także posłuchać XIX wiecznych utworów, m. in. "Ty pójdziesz górą".
Było sympatycznie, słonecznie, spontanicznie i... z pewnością WYJĄTKOWO!

Dziękujemy Dyrekcji, polonistkom, opiekunom Samorządu oraz wszystkim nauczycielom i pracownikom zaangażowanym w ten piknik czytelniczy.

Dziękujemy uczniom i rodzicom za prezentację pięknych strojów z epoki.

Za rok "Kordian" J. Słowackiego - już dziś gromadzimy pomysły na kolejną odsłonę Narodowego Czytania.

Fot. M. Tragarz