szkolaporonin@op.pl

20 X 2022r. uczniowie klas 1-3 oraz klasy 7 podążali ścieżkami dr Franciszka Łukaszczyka. Na podstawie starych map mogliśmy udać się do miejsc bliskich jego sercu.

Podróż rozpoczęła się w Bustryku, miejscu narodzin profesora. Odwiedziliśmy Ząb i Suche (Zubsuche - jak dawniej zapisano na mapie) oraz Poronin i Zo Siyhłe. W każdej miejscowości zatrzymaliśmy się, aby wspomnieć, co Franciszka z nią łączyło. W Nowym Targu podziwialiśmy gimnazjum, w Zakopanem cieszyliśmy się ze zdanej matury przyszłego doktora. Tu wsiedliśmy do pociągu, aby udać się do Krakowa. Uniwersytet Jagielloński - Wydział Lekarski oraz Klinika Chorób Wewnętrznych na dłużej zatrzymała podróżnych. Pociąg rusza w dalszą podróż - Paryż - Berlin - Hamburg. Do Sztokholmu docieramy promem. Wracamy na południe, do Polski, do Warszawy.... I tak, jak rozpoczęliśmy naszą podróż, tak też ją kończymy - na Podhalu, w Poroninie.
Porozkładaliśmy różne mapy ( m.in. Podhala, Małopolski, Warszawy, Paryża, Niemiec, Szwecji) w auli szkolnej, zgodnie z kierunkami świata i rozmieszczeniem w Europie. Przechodziliśmy od mapy do mapy, pokazując i zaznaczając chorągiewkami wsie, miasta, kraje związane z doktorem. Mówią, że podróże kształcą i to prawda. Nasza wędrówka szlakami dr Franciszka Łukaszczyka na pewno na długo pozostanie nam w pamięci.