Home ARCHIWUM
Zakończył się projekt „Młodzi na szlakach pogranicza polsko – słowackiego” PDF Drukuj Email
Wtorek, 30. Listopad 2010 00:00

W dniu 30 listopada 2010 r. kończy się projekt „Młodzi na szlakach pogranicza polsko – słowackiego współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013. Głównym beneficjentem projektu był Zespół Szkół im. Legionów Polskich w Poroninie Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Całkowita wartość projektu wynosiła 55 000 € - na co przyznano dofinansowanie: z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 46 750 € (85%), z budżetu państwa 5 500 € (10%), wkład własny Gminy Poronin 2 750 € (5%). Partnerem w realizacji projektu była Zakladna skola s materskou skolou w Spisskim Hrhovie na Słowacji.

Głównym celem projektu było zainicjowanie i wzmocnienie współpracy między społecznościami partnerskich szkół w Poroninie i Spisskim Hrhovie, które będzie sprzyjało poznawaniu i promowaniu dziedzictwa kulturowego pogranicza polsko-słowackiego oraz będzie wpływało na rozwój stosunków dobrosąsiedzkich. Cele zostały w pełni zrealizowane. Działania w projekcie trwały 11 miesięcy - od stycznia do listopada 2010 r. W tym czasie została wyremontowana i zaadaptowana pracownia projektowa, w której odbywały się zajęcia warsztatowe, spotkania robocze ze Słowakami, zebrania Klubu Młodych Redaktorów, w czasie których napisano kilkadziesiąt tekstów informacyjnych o projekcie. W ramach projektu zakupiono m.in.: 2 laptopy z oprogramowaniem i wyposażeniem, aparat cyfrowy, kamerę cyfrową, mobilna tablicę interaktywną, drukarkę laserową, projektor i ekran, dyktafon, meble do pracowni. W trzy kolejne soboty lutego odbyły się warsztaty kulturalne „Ginące Zawody”- bibułkarstwo, malarstwo na szkle, hafciarstwo, w których wzięło udział 107 uczestników. Od marca do lipca braliśmy udział w 11 wycieczkach po pograniczu polsko-słowackim (Levoca, Zakopane, Stara Lubowla i Plavec, Czorsztyn, Niedzica, Krościenko, Kieżmark, Spisski Hrhov, Nowy Sącz, Melsztyn, Czchów, Tropsztyn, Jaskinia Bielańska i Zla Diera, Dolina Kościeliska, Strażki, Podoliniec, Czerwony Klasztor, Muszyna, Szczawnica, Rytro, Stary Sącz, Pieniny- szczyt Szafranówki). Uczestniczyło w nich 545 osób. W ramach projektu uczestnicy zjedli 652 śniadania i 652 obiady. Rozdaliśmy 700 koszulek i teczek, 1000 długopisów, 300 kubeczków oraz 300 plakatów promujących nasz projekt. Pokazaliśmy na wystawie 200 zdjęć promujących walory pogranicza. Wydaliśmy jedną publikację w 2000 egzemplarzy - „Młodzieżowy Słownik Turystyczny” w języku polskim, słowackim i angielskim. Zdobyliśmy ogrom wiedzy na temat miejsc, które zwiedziliśmy, a uczestnicy projektu przejechali 2960 km po drogach pogranicza polsko-słowackiego. Żal, że to już koniec. Do zobaczenia na szlakach pogranicza polsko - słowackiego! (KMR)