szkolaporonin@poronin.pl

W dniu 22 maja 2024 r. uczniowie klasy 4a oraz 4b wstali wyjątkowo wcześnie! Chcąc poznać tajemnice ukryte głęboko pod ziemią, udali się do Kopalni Soli w Wieliczce. To jeden z najcenniejszych zabytków, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Czwartoklasiści, podążając za przewodnikami, pokonali ogromną ilość schodów i zeszli na głębokość 135 metrów pod ziemię.

Na dole podziwialiśmy niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi, poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Dzieci poznały tajemnice oraz legendy związane z solnym zabytkiem i (proszę nam wierzyć!) ściany i woda solankowa, której próbowaliśmy, są naprawdę słone! Kopalnia, przypominająca niezwykły pałac, zrobiła na nas ogromne wrażenie.

Kolejnym punktem wycieczki był zamek w Dobczycach. Zaczęliśmy od spaceru po zaporze, z której roztaczał się widok na Jezioro Dobczyckie. Następnie rozpoczęliśmy wędrówkę po zamku, która dzięki naszemu przewodnikowi, stała się nie tylko lekcją historii, ale również cenną wskazówkę jak postępować, aby żyć w zgodzie z naturą, innymi ludźmi i samym sobą. Odwiedziliśmy również Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego, a w nim m.in. kurnik, wozownię, dom pogrzebowy i karczmę. Zgromadzone tam eksponaty, śpiewy ludowe, opowieści o obrzędach i atmosfera drewnianych zabytków przeniosły nas na chwilę w zupełnie inne czasy…

Gdy na niebie zaczęły pojawiać się ciemne chmury, my wracaliśmy już do domów! Zdecydowanie warto było wstać tak wcześnie